Czech Republic
Menu
Active

South Bohemia

A jagged canyon of the Jew’s Drain, which empties to the Lužnice by Bechyně, is one of the most romantic valleys in our country – several films have been made there, such as Metráček and Čertova nevěsta. Let the landscape captivate you

11 km | 3 hours | Active, Family

Jew’s Drain (Czech: Židova strouha)

Route description:

Near Bzí, under Bechyně, you can find a spring of the Jew’s Drain, a romantic and wild creek. You can make a trip by foot there directly from Bechyně. It is not at all far to the most beautiful part of the creek, which was rightfully declared a natural site. After 3 kilometres you will find a place with an unrepeatable atmosphere – at the place where the crook empties into the Lužnice the romantic canyon-like valley is lined with massive rocks.

Route

Do údolí Výchozím bodem výletu je hotel U Draka, kde si můžete trasu nejdříve projet prstem po mapě. Ta vede nejdříve na náměstí T. G. Masaryka, kde se stáčí, a míří po „Bechyňských schodech“ do Zářečí dolů k řece Lužnici. Přes vodu Za mostem pak zatáčí vpravo a přes Kopaniny běží až k Židově strouze. Provede vás pak tím nejkrásnějším úsekem potoka, kde kromě silnice budete mnohokrát křížit i strouhu samotnou. Židova strouha ještě jednou Před železnou lávkou přes potok nezapomeňte zatočit doprava na modrou. Půjdete pak lesem kolem bývalé hájenky až do Nuzic. Za Nuzicemi se ještě jednou potěšíte romantickou scenérií Židovy strouhy a vrátíte se stejnou cestou jako na začátku výletu do Bechyně.

Activity type

Hiking

Audience type

Active , Family


Go to the trip by train

Search train connection

Weather:

Bechyně

11° Air humidity: 83%
Cloudiness: 82%
Wind: (W) 9km/h
broken clouds
Friday 13° 11°
Saturday 12°
Sunday 12°
Monday 12°
Gallery:

Active

South Bohemia

11 km | 3 hours
Guide in
Download itinerary
Send itinerary
Itinerary has been sent via email